Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Oto, jak świętowaliśmy w Zawidowie.

13 listopada, 2023

W ubiegłą sobotę Zawidów uroczyście obchodził Narodowe Święto Niepodległości, oddając hołd bohaterom i świętując 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe obchody zorganizowane zostały z myślą o uczczeniu tego ważnego momentu w historii naszego kraju.

Główną część uroczystości stanowiło odśpiewanie hymnu państwowego przez szkolny chór, który zdecydował się na wykonanie a capella, bez towarzyszenia muzyki. Flagę na maszt podniósł poczet flagowy, składający się z zawidowskich harcerzy, tworząc niezapomnianą atmosferę patriotyczną w takt Mazurka Dąbrowskiego.

Występy uczniów, przygotowane pod czujnym okiem wicedyrektora SP, pani Joanny Pałasz, zawierały nie tylko hymn, ale również utwory takie jak “Pierwsza Brygada” i “Rota”. Pasjonujące przemówienia w duchu niepodległościowym wygłosili Burmistrz Miasta, Robert Łężny, oraz pan Mariusz Palka, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie, dzieląc się refleksjami na temat trudnej drogi do wolności.

Uczniowski wkład w uroczystość obejmował także recytację wiersza “Ku Zwycięstwu” autorstwa Kazimierza Surzyna przez Ignacego Bilewskiego oraz prezentację “Gawędy o miłości do ziemi ojczystej” w wykonaniu duetu Urszuli Leszczyny i Karola Mielcarka. Bartosz Herka natomiast odważnie wykonał utwór “Legiony”, dostarczając dodatkowej dawki patriotyzmu.

Dzięki starannej pracy pan Magdaleny Kosewicz oraz pani Agnieszki Śnieguli, organizacja tego fragmentu uroczystości przebiegła sprawnie i zgodnie z zamierzeniami.

Zakończenie świętowania miało charakter podniosły, gdy wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo nad faszyzmem. Dyrektor Ośrodka Kultury, w imieniu własnym, Burmistrza Miasta oraz duchowieństwa, zaprosił zgromadzonych na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w miejscowym kościele parafialnym.

Narodowe Święto Niepodległości w Zawidowie było pełne wzruszeń, refleksji i jednoczenia się w duchu patriotycznym, oddając należyty hołd bohaterom naszej historii.

Tekst: Agnieszka Roczon

Na skróty:

Wynajem sali

Do Państwa dyspozycji oddajemy salę widowiskową z zapleczem o łącznej powierzchni 333,1 m², mogącą pomieścić do 250 osób

Baza sportowa OK

Ośrodek Kultury w Zawidowie dysponuje bardzo dobrymi warunkami do prowadzenia zajęć sportowych. Poznaj nasze obiekty sportowe

Zespół folklorystyczny JARZĘBINA

Zespół folklorystyczny JARZĘBINA z Zawidowa powstał w 1985 r. przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Ośrodku Kultury w Zawidowie. Jego głównym celem jest kultywowanie dawnych tradycji.

Usługi ksero – cennik

Zapraszamy do Ośrodka Kultury do korzystania z profesjonalnych usług ksero

Galeria zdjęć

Przejdź do zakładki i obejrzyj nasze archiwum fotograficzne

Archiwalna wersja strony
Archiwalna wersja strony OK

Potrzebujesz zajrzeć do archiwalnej strony? Skorzystaj z linku poniżej