Skip to main content

Zespół folklorystyczny JARZĘBINA

Opis, krótka historia i członkowie

Zespół folklorystyczny JARZĘBINA z Zawidowa powstał w 1985 r. przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Ośrodku Kultury w Zawidowie.

Jego głównym celem jest kultywowanie dawnych tradycji. JARZĘBINA jest zespołem amatorskim, liczącym obecnie 10 członków.

W jego skład wchodzą:

  • Regina Januszkiewicz – kierownik zespołu, wokal
  • Józef Kupis – instrumenty klawiszowe, aranże
  • Kazimierz Marszał – skrzypce
  • Albin Gasik – bęben
  • Danuta Aniśkiewicz, Celina Baran, Maria Dziemitko, Teresa Grześków, Bożena Balicka, Zofia Halikowska, Józefa Barbara Szucińska – wokal

Zespół koncertuje w kraju jak i za granicą. Występował m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Żarach, Inowrocławiu, Libercu, Jabloncu, Goerlitz, Bernstadt oraz w miejscowościach powiatów zgorzeleckiego, lubańskiego i wielu innych. Zespół czynnie uczestniczy w Przeglądach, Festiwalach folklorystycznych i kresowych oraz świętach miast.

W swoim dorobku posiada 5 płyt. W 2005 r. zespół zajął I miejsce na Dolnośląskiej Liście Przebojów Radia Wrocław, gdzie nagrodą główną była możliwość nagrania płyty w profesjonalnym studiu koncertowym Radia Wrocław.

Oprócz muzyki, zespół cechuje również wyśmienita staropolska kuchnia. Potrawy przygotowywane według najdawniejszych receptur zyskują uznanie na licznych festiwalach i przeglądach.